Jak správně pečovat o tetování

Pořídili jste si nové tetování a, nebo plánujete v blízké době navštívit tetovací studio a novou kérku si pořídit? Proto děláte správnou věc a hledáte, jak o své tetování pečovat. Péče o tetování je nesmírně důležitá, a to ihned po odchodu ze studia, ale i po několika dnech či týdnech. Správnou péči předejdete různým zánětům, špatnému hojení nebo vyblednutí barvy.

Popularita tetování se každým dnem stupňuje a v našem okolí přibývá den, co den další osoba s novou kérkou je důležité znát, jak se o své nové dílo vlastně starat. Určitě uslyšíte základní instrukce od tatéra ve studiu, které navštívíte. Nicméně každý má na péči svůj názor, proto jsme se rozhodli sepsat článek, který vám pomůže pochopit základy pro správnou péči.

Péče o tetování v prvních dnech:

Jakmile spokojeni opustíte studio, začíná nejdůležitější fáze pro vaše tetování – tím je hojení. Není dobré tuhle část podcenit, jelikož se snadno může stát, že se tetování zanítí nebo se na něm udělá silný strup, který popraská a tím způsobí, že vám barevné pigmenty vypadají.

Péče o tetování

Po odchodu ze studia

Jakmile tatér dokončí svou práci, potře vám hotový motiv vazelínou a překryje jej fólií, která zamezí vzniknutí nečistot. Fólii sundejte nejpozději po 6 hodinách, nejdříve však po 2 hodinách.

Mezitím, co jste měli kůži zakrytou ve fólii, se z rány vyplaví  krev, plazma a také trochu barvy. Tohle vše je potřeba omýt. Předtím než začnete na ránu sahat, doporučujeme si ruce umýt antibakteriálním mýdlem. Ránu umývejte vlažnou vodou, umytí nesmí trvat dlouze, tak by se vám tetování mohlo rozmočit. Dejte tomu maximálně 2 minutky a ránu umývejte ideálně 2x-3x denně. První den vám bude stačit oplachování vodou, další dny můžete začít používat antibakteriální mýdlo.

Po omytí je nutné ránu očistit vždy čistým ručníkem, jelikož se jedná o otevřenou ránu, snadno byste si tam mohli zanést nečistoty, které by nebyly příjemné pro další hojení. Čistý ručník jemně přikládejte na ránu, hlavně kůži nesmíte dřít. Opravdu se zaměřte na jemné přikládání.

Tohle bude pro první den stačit, druhý den můžete začít s mazáním. Před mazáním si ověřte, že je rána omytá a pečlivě osušená. Je možné, že ze studia dostanete přímo mastičku. Pokud ano, tak ji využívejte. Často se doporučuje mast Bepanthen. Mastičku naneste na tetování jen v tenké vrstvě. Podle situace se mažte 2x-5x denně.

Péče pomocí hojivé masti

O své tetování můžete také pečovat tak, že budete využívat speciální hojivé fólie, kterým se také říká druhá kůže. Fólie je napuštěná hojivými látkami, díky kterým se o ránu už nemusíte více starat. Velkou výhodou fólie je to, že se s ní můžete normálně sprchovat.

Fólii vám nalepí tatér ve studiu a vy si ji můžete sundat až po 3-5 dnech. Vždy je potřeba se řídit doporučením vašeho tatéra. Pokud by z rány vytékalo až moc tekutiny, je lepší si fólii sundat již po 24 hodinách.

Jakmile si fólii sundáte, tak si kůži jemně omyjte pomocí antibakteriálního mýdla spojeného s vodou a poté ji jemně osušte. Poté je ránu nutné mazat 3x-5x denně. Opět doporučujeme Bepanthen, pokud vám tatér přímo dá mastičku, využívejte ji.

Foto z tatérského studia

Jak postupovat v dalších dnech

Jakmile uběhnout první dny, tak už rána není otevřená a začíná se pokrývat stroupky, a hlavně vás začne svědit a může vás taky sem tam zabolet. Nemusíte se bát, tyhle projevy jsou úplně v pořádku a zažívá je každý. V téhle fázi je nutné se zaměřit na to, aby rána nezůstala vyschlá. Tohle základní hojení bude trvat několik dní, odhadem by se mohlo jednat o  7-10 dnů.

Jakmile se vám na tetování přestanou tvořit stroupky, tak už kůži dál nemusíte mazat hojivou mastí. V tenhle moment místo využívání hojivé masti, začnete kůži mazat tělovým mlékem nebo panthenolem.

Doporučení, co dodržovat v prvních dnech u nového tetování:

  • Doporučujeme omezit sprchování, jelikož dlouhý pobyt v horké sprše vašemu čerstvému tetování neprospěje.
  • Na odhadem 2-3 týdny zkuste úplně vynechat různé bazény, sauny a také zkuste maximálně omezit vystavování na slunci.
  • Doporučujeme také omezení sportu, jelikož zpocení také není pro ránu vhodné.
  • Důležité je, abyste ránu nenechávali vyschnout. Zaměřte se na mazání.
  • Neškrábejte se, neloupejte stroupky, a hlavně kůži s tetování neholte.
Tetování sova

Péče o tetování v dalších týdnech

Rozhodně své nové tetování pravidelně musíte mazat, jelikož mazání ulevuje na začátku hojení, ale i v další fázi hojení, kdy se potetovaná kůže začíná loupat a také svědit. Co byste v tomhle případě zaručeně měli dělat a co zase nedělat?

  • Rozhodně tetování neškrábejte.
  • Pravidelně své tetování mazejte a jemně masírujte.
  • Pokud si tetování pořídíte v teplých letních dnech a budete jej vystavovat slunci, doporučujeme využívat krém se silným ochranným faktorem.
  • Dále doporučujeme na nějakou dobu úplně omezit wellness, solárium a také dlouhý pobyt ve vodě.