Historie tetování

Jak se tetování vyvíjelo v průběhu let? Které kultury byly ovlivněny tetováním a proč se tetování stalo módním trendem?

Tetování je v současné době populárním způsobem sebevyjádření a sebezdokonalení. Nicméně jeho historie sahá mnoho tisíciletí zpátky. Tetování bylo součástí mnoha kultur a společností po celém světě. Od symbolů náboženské víry až po označování kriminálníků, tetování mělo mnoho různých významů a funkcí. V tomto článku se budeme zabývat vývojem tetování v průběhu času, kultury, které byly ovlivněny tetováním, a jak se tetování stalo módním trendem.

Znát historii tetování a jeho původ může být užitečné z mnoha důvodů. Za prvé, umožní nám lépe porozumět kulturním a společenským kontextům, ve kterých tetování vzniklo a významu, který byl tetování přisuzován. Dále nám to může pomoci pochopit, proč jsou některá tetování v určitých kulturách stále velmi významná a proč jsou v jiných kulturách spíše okrajovou záležitostí. Kromě toho se můžeme dozvědět o technikách a materiálech, které byly používány při tetování v minulosti, což může být pro současné tetování zajímavé. V neposlední řadě může být znalost historie tetování také přínosem pro ty, kteří se tetování chtějí věnovat profesionálně nebo zvažují své vlastní tetování, protože to může pomoci lépe porozumět procesu a technikám tetování.

Bohyně Hathor

1. Starověká kultura:

V Egyptě bylo tetování spojováno s rituály a náboženstvím. Například některé ženy si nechávaly tetovat symboly bohyně Hathor na zápěstí, aby získaly ochranu a plodnost. Muži si nechávali tetovat symboly věrnosti a oddanosti bohům. Nubijské tetování bylo podobné egyptskému tetování a bylo používáno jako rituál k ochraně před nemocemi a zlými duchy.

V Řecku a Římské říši bylo tetování spojováno s otroctvím a kriminalitou. V antickém Řecku byli otroci označováni tetováním na čele, aby byli snadno identifikováni. V Římě bylo tetování spojováno s kriminálními aktivitami a zločinci byli označováni tetováním na obličeji nebo čele.

Celkově lze říci, že tetování mělo různé významy a funkce v různých kulturách a obdobích. Někdy bylo spojováno s náboženstvím a rituály, jindy s kriminálními aktivitami a otroctvím. V dnešní době se však tetování stalo módním trendem a mnoho lidí si ho nechává aplikovat z estetických důvodů.

2. Polynésie:

Polynésané vytvářeli složité a krásné vzory, které byly jedinečné pro každého jednotlivce a symbolizovaly jeho postavení v komunitě. Tetování bylo také spojováno s rituály a obřady, jako například s iniciací do dospělosti a ochrannými kouzly pro bojovníky. Důležitou součástí tetování v Polynésii bylo použití speciálních nástrojů, které byly tvořeny z kostí nebo kovů a umožňovaly vytvářet tradiční geometrické vzory. Tetování bylo v Polynésii velmi respektovanou a důležitou součástí kultury, která se přenášela z generace na generaci.

3. Japonsko:

Tetování v Japonsku bylo historicky spojeno s kriminálními gangy, známými jako yakuza. Yakuza si tetování oblíbila jako způsob projevení své sounáležitosti s gangem a vyjadřování loajality a síly. V japonské společnosti byli lidé s tetováním dlouho považováni za kriminálníky a tetování bylo v mnoha veřejných místech zakázáno. Nicméně, tetování také hrálo významnou roli v japonské kultuře, kde bylo spojováno s tradičními zvyky a náboženstvím. Někteří tradiční tetovači jsou stále uznávanými umělci a jejich práce je považována za mistrovské dílo. Tetování se v Japonsku postupem času stává více běžným a většina zákazů byla zrušena, nicméně yakuza stále pokračuje v užívání tetování jako svého symbolu.

Tetování Yakuza

4. Západní kultura:

V 18. století se tetování začalo stávat stále populárnější mezi námořníky a vojáky, kteří cestovali po celém světě. Námořníci si nechávali tetovat různé motivy, jako jsou kotvy, lodi a další námořnické symboly, jako výraz svého odvahu a cestovatelského ducha. Tetování se tak stalo způsobem, jak si námořníci udržovali svou společnou identitu, připomínali si své cesty a zkušenosti.

Již ve 20. století bylo tetování populární i mezi umělci a subkulturami. Dále v 50. letech 20. století se poté tetování stalo symbolem rebelství a nezávislosti, především v americké kultuře. Tetování se stalo módním trendem a mnoho celebrit si nechalo tetovat různé motivy. Postupem času se tetování stalo součástí popkultury a v dnešní době se tetuje stále více lidí různého věku, pohlaví a sociálního statusu.

Potetované mužské tělo

V dnešní době je tetování populární po celém světě a zahrnuje širokou škálu stylů a motivů. Od tradičních motivů, jako jsou květiny a zvířata, až po moderní abstraktní designy, každý si může najít něco, co mu vyhovuje. Tetování se stalo módním trendem a mnoho celebrit si nechalo na svá těla vytetovat významné citáty nebo symboly. Nicméně, pro mnoho lidí tetování zůstává významným projevem identity a kultury. Tetování může být způsobem, jak se lidé připojují k určitému společenství nebo vyjadřují své náboženské nebo politické přesvědčení. Některé kultury, jako například Maory v Novém Zélandu, stále udržují tradiční způsoby tetování a považují tetování za důležitý rituál spojený s kulturou a identitou. Takže i když tetování může být módním projevem, zůstává pro mnoho lidí významným způsobem, jak vyjádřit svou osobnost a spojit se s kulturou a společenstvím.